Vikingler Gibi Dirençli ve Mutlu Olmanın Felsefesi Sisu

Vikingler Gibi Dirençli ve Mutlu Olmanın Felsefesi Sisu

İskandinav ülkeleri pek çok ülkeden daha yüksek refah seviyesine sahip olup, dünyanın en mutlu insanlarını içeriyorlar. Daha önce de Danimarkalıların mutluluk felsefesi Hygge’den bahsetmiştik. Hygge metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi de Vikinglerin mutluluk felsefesi Sisu’ya bakalım. Sisu Vikinglerin ve bugünkü Finlandiya’nın da mutluluk felsefesini yansıtıyor. Bu “sisu” kelimesi Türkçede tam karşılık bulamamakla beraber; anlamını biraz olsun açıklayabiliriz. Bir işi bitirmek, çalışmak, sebat, yılmamak gibi anlamlara gelir. Sürekli hareket halinde olmanın insana mutluluk getireceğine inanılmaktadır. Şimdi Sisu felsefesini madde madde özetleyelim. Acaba bu Sisu nedir?
1)NEFES AL VER: Sisu felsefesinde nefes çok önemlidir. Nefes alıp vermeleriniz çok kıymetlidir. Eğer kendinizi bir adım dahi atamayacak kadar dermansız hissediyorsanız, durup nefes almalı ve iş bitirmek üzere tekrar odaklanmalısınız.
2)DİKKATİNİ TOPLA: Konsantrasyona yardımcı olması açısından da durup nefes almak mühimdir.
3)HAREKET HALİNDE OL: Kendimize zaman yaratıp doğada yürümemiz çok önemlidir. Çünkü Sisu’ya göre doğa ile iç içe bulunmalıyız. Doğa bizi iyileştirir.
Şimdi harekete hazırız. Konsantre olduk, nefes aldık ve start!
4)DOĞAYA SARIL: Harekete geçmenin, buna bağlı olarak da yürüyüş ve koşunun Sisu’da değeri büyük. Sisu felsefesinin bir önemli yönü de pes etmemektir.
5)ASLA PES ETME: Pes etmek Sisu felsefesinde yoktur. Sadece dinlenebilir, nefes alıp konsantre olabilirsiniz ama amacınıza ulaşmak için asla pes etmemelisiniz.
6)DAVRANIŞLARINI DEĞİŞTİR: Bu kadar hareket içerisinde başkalarına karşı iyi de bir dinleyici olmalıyız. Zorluklara direnirken de zorlanmamalıyız yani öyle bir ince çizgi ki bu dengeyi kurabilmeli ve adeta direnirken bundan hoşlanabilmeliyiz.

Aşağıdaki galeride Sisu felsefesinin bu maddelerini özetledik. Lütfen incelemek için küçük resimlere tıklayınız. 

Umarız bu bilgiler ışığında siz de hayatınıza sevgiyi, sebatı, mutluluğu ve Sisu’yu davet edersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ