Koronavirüs Gün Gün Belirtileri Nelerdir? (Covid-19 Corona Belirti Takvimi)

Koronavirüs Gün Gün Belirtileri Nelerdir? (Covid-19 Corona Belirti Takvimi)

Coronavirus semptomları (korona belirtileri) ülkemizde de maalesef ölüm ve vaka sayısı artışı görülmesi ile beraber herkesin merak ettiği konular arasında yer aldı. Koronavirüs belirtileri neler, koronavirüs hastalığına yakalanmış olabilir miyim diye merak eden sizler için, Hacettepe Üniversitesi‘nin hazırladığı koronavirüs belirti takvimi üzerinden, gün gün hangi belirtileri gösterebileceğinizi bu yazımızda derledik. Bu yazıda vereceğimiz sağlık bilgileri tamamen fikir edinmeniz içindir, unutmayınız ki esas bilgi teyidini, hasta olup olmadığınızı, hekiminiz belirleyebilir. O yüzden siz de bu gün gün belirtilen koronavirüsü işaretlerini taşıyorsanız, lütfen vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Şunu da unutmayınız, zaten salgın varken panik yapmak çok kötü olacaktır. Herhangi bir soğuk algınlığının semptomlarını da gösteriyor olabilirsiniz. O yüzden sakin kalmaya ve mantıklı hareket etmeye gayret edin. Panik ve stres ile sürekli hastaneye giderseniz, hem boş yere sağlık personellerini oyalamış olursunuz, hem de hastanelerden gerçekten de koronavirüs kapma ihtimalinizi de devreye sokmuş olursunuz. Ayrıca panik ve stresin bağışıklık sistemini aşağı çeken etkileri mevcut. Ne kadar stres yaparsanız bağışıklık sisteminiz o derecede zayıflamaya başlar. Lütfen sakin kalalım ve koronavirüse karşı en güçlü 3 yöntem olan, ellerimizi sık sık yıkamak, sosyal mesafeyi korumak ve izolasyon eylemlerini asla unutmayalım. Aşağıda Hacettepe Üniversitesi’ne ait teyitli ve sağlam kaynaklar ile Koronavirüs Gün Gün Belirtileri Nelerdir? (Covid-19 Corona Belirti Takvimi) konusu görselleri yer alıyor. Siz de slayt düzeninde ilerleyerek bu görselleri inceleyiniz.
Koronavirüs Gün Gün (Covid-19 Corona Belirti Takvimi) için aşağıdaki küçük görsellere tıklayınız.

CORONAVİRUS BELİRTİLERİ NELERDİR? (GÜN GÜN İNCELEYELİM.)
(kaynak: Hacettepe Üniversitesi)

1-3. Gün: Grip olduğunuzu sanabilirsiniz. Soğuk almış olduğunuzu düşünebilirsiniz. Eskiden grip olduğunuzda ne yaşarsanız, benzer şekilde belirtiler ağır seyretmeyen bir tablo ile karşı karşıyasınızdır.

4. Gün: Şiddetli bir boğaz ağrısı ile, sesinizde değişim de fark edebilirsiniz. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde kusma gibi belirtiler de başlayabilir. Boğaz ağrıdığı için yeme içme keyifsiz bir hale gelir.

5. Gün: Halsizlik ve yorgunluk artar, boğaz ağrısı işi daha da negatif bir hale getirmiştir. Eklem ve kemik ağrıları hissedersiniz.

6. Gün: Balgamlı olmayan, kuru bir öksürük seyreder. Konuşmak can sıkıcı hale gelmiştir çünkü boğaz ağrısı vardır. İshal, kusma, mide bulantısına bir de zaman zaman yaşanan solunum güçlüğü tablosu eklenmiştir.

7. Gün: Öksürük, balgam ve kusma belirtilerine bir de 38 derece ateş eklenmiştir. Zaten ateş belirtisi baş gösterdiğinde sağlık kuruluşları sizi oldukça ciddiye almaya başlar. Çünkü bilindiği üzere ateş, koronavirüs için güçlü bir semptom sayılmaktadır.

8. Gün: Güçlükle nefes alınır. Göğüste bir ağırlık var gibi hissedilir. Ateş (vücut sıcaklığı) 38 derecenin üzerine çıkmıştır. Öksürük şiddetlidir.

9. Gün: Tüm belirtiler en yüksek noktasına ulaşır. Öksürük artmış, nefes alma güçlüğü artmıştır. Kusma ve ishal belirtileri kötüleşebilir. Halsizlik ve yorgunluk, vücut ağrısı ve eklem ağrısı ile hasta iyice kötü hisseder. Boğaz ağrısı ve yutkunma zorluğu seyreder.

Tüm bu belirtiler sizi bilgilendirmek içindir. Lütfen bu belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız, önlemlerinizi alarak, maske ve eldiven gibi sağlık ürünlerini de kullanarak, kurallara dikkat ederek ulaşmanızda sorun olmayacak bir hastaneye ivedilikle gidiniz.
Koronavirüs Gün Gün Belirtileri Nelerdir? (Covid-19 Corona Belirti Takvimi) yazımızın görsellerine bakmanız, korona belirtisi bilgileri açısından, siz ve yakınlarınızı kontrol etmenizde size yardımcı olacaktır.
Sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ