Stiletto Ayakkabı Modelleri ile Stiletto Hakkında Bilinmeyenler

Stiletto Ayakkabı Modelleri ile Stiletto Hakkında Bilinmeyenler

Stiletto ayakkabılar; günümüzde sivri burunlu ve sivri, ince topuğu olan, özellikle klasik giyim sever kadınlar tarafından tercih edilen bir ayakkabı çeşididir. Stiletto adı ise, hatta Google arama motoru çevirisinde dahi kama olarak geçer. Bir tür sivri alet olan kama ismi yani stiletto ismi bu ayakkabıların ince topuğundan dolayı verilmiştir. Bazı kadınlar için stiletto ayakkabı modellerini tercih etmek ise, son derece zordur. Sebebi ise, stiletto ayakkabının ayak anatomisini bir hayli zorlamasıdır. Fakat buna rağmen şık ve zarif aynı zamanda da çekici olan görüntüsü sayesinde stiletto ayakkabılardan vazgeçemeyen kadınların sayısı da bir hayli fazladır. Öyle ki artık günlük giyim kombinlerini oluştururlar iken bile stiletto ayakkabı kullanarak, tarzını bu yönde çekici kılmış birçok kadın var. Stiletto ayakkabıların ayağı zorladığı bir gerçek ve hatta bu ayakkabı tercihi yüzünden ayak yapısı değişmiş ünlüler dahi var. Stiletto ayakkabıları çokça kullanıp, artık düz taban giyememe durumları dahi oluşabiliyor. Örneğin, ünlü isimlerden Victoria Beckham, stiletto ayakkabıyı bu şekilde stiletto bağımlısı diyebileceğimiz kadar çok giyiyor. Bunun yanı sıra, bu ayakkabı stilinin ve şeklinin ayağına yaptığı acıya ve ağrıya bir dakika dahi tahammül edemeyecek kadınlar da var. Gelin şimdi bir de bu stiletto ayakkabıların tarihinden söz edelim. İlk olarak Roger Vivier’ın stiletto ayakkabıları trend haline getiren kişi olduğunu söyleyebiliriz. Stiletto ayakkabılar ilk etapta çok dayanıksız ve çabuk kırılan yapıda ince topuklara sahiplerdi. Daha sonra bazı teknolojik gelişmeler bu ayakkabı çeşidine de yansıdı ve ortaya dayanıklı ince topukları olan stiletto ayakkabı modelleri çıktı.

Stiletto Ayakkabı Modelleri ile Stiletto Hakkında Bilinmeyenleri incelemek için lütfen aşağıdaki küçük görsellere tıklayınız.

Stiletto ayakkabı dediysek eğer müthiş bir ikon olan Marilyn Monroe‘yu da anmadan edemeyeceğiz. Pin up denen tarzın öncülerinden olan Marilyn Monroe da stiletto ayakkabıları sık sık kullanırdı. Aslında bir alakası var mı bilinmez ama pin up kelimesindeki pin de zaten toplu iğne demek. Size de bu tarzın ismindeki toplu iğne kelimesinin olayı stiletto kelimesindeki kama gibi gelmedi mi? Son olarak da stiletto ayakkabıyı çok rahat bir şekilde giyen kadınları ayakta alkışlamak istiyoruz. Çünkü gerçekten anatomiyi zorlayıp, hatta bazı uzmanlarca anatomiye zarar verdiği de söyleniyor ki bu yüzden stiletto giyebilmek başarı dahi sayılabilir. Siz yine de ayaklarınızı çok zorlamamaya bakın, çünkü vücudun bütün ağırlığını taşıyan ayaklarımızdaki duruş bozuklukları, omurgayı da etkileyebilecektir ki takdir etmelisiniz, omurga da iskelet sistemimizi ayakta tutan merkezimiz sayılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ